STANDARD PLEMENE HOVAWART


Země původu: Německo

Datum schválení platného originálu standardu: 12. 1. 1998

Použití: pracovní pes

Klasifikace: skupina 2 pinčové a knírači, molossoidní plemena, švýcarští salašničtí psi, sekce 2.2 molossoidní plemena horského typu, se zkouškou z výkonu

Celkový vzhled

Hovawart je silný, středně velký pes poněkud prodlouženého rámce, dlouhosrstý, využívaný jako pracovní plemeno. Pohlavní dimorfismus je velice výrazný, zejména ve tvaru hlavy a ve stavbě těla.

POVAHA HOVAWARTA

Je velmi povahově vyrovnaný, ale také citlivý na zacházení. Svého pána respektuje na základě vlídné důslednosti, nikoliv hrubosti a přílišné tvrdosti.

Vzhledem ke své povaze je hovawart schopen jakéhokoliv výcviku. Je však třeba respektovat jeho povahové zvláštnosti a potom jsou výsledky přímo překvapující. Rozhodně se hovawart nehodí do rukou egoistického, tvrdého výcvikáře a ani eventuální rady těchto typů výcvikářů na místních kynologických cvičištích nelze doporučit - spíše před nimi varovat.

Základním činitelem úspěchu, více jak u kteréhokoliv jiného plemene, je navázání co nejužšího, přátelského kontaktu se psem a to ihned v počátcích. To vyžaduje laskavost, sebeovládání, vyrovnanost, ale i důslednost.

Dále je třeba brát v úvahu, že hovawart je plemeno psů, které později vyspívá a podle toho přizpůsobit postup výcviku. Pokud chceme ve výcviku něčeho dosáhnout, je ovšem nutné začít hned se štěnětem. Rozdíl ve výcviku štěněte a dospělého psa je jen v míře zatížení. I u štěněte musí být výcvik důsledný, i u dospělého psa musí být výcvik koncipován tak, aby psa bavil.

PÉČE O HOVAWARTA

Vzhledem k tomu, že jde o psa mimořádně odolného vůči povětrnostním vlivům, nevyžaduje žádnou zvláštní péči a je spíše žádoucí jeho celoroční držení venku při zachování dostatečného kontaktu s majitelem. Hovawarta lze však chovat i v bytě, ale jen za předpokladu denní možnosti značného pohybu venku. Ideálním způsobem je chov hovawarta na zahradě s přístupem do domu anebo alespoň do jeho části.

Zejména v mládí je výhodné (pro utváření tělesné stavby) zabezpečit hovawartu dostatek volného pohybu a později (když je základní stavba kostry dokončena) i např. běh u kola a plavání.

VÝCVIK

Nejčastěji využívanou možností, jak trávit volný čas s naším hovawartem, z oblasti výcviku, je výcvik všestranný nebo záchranářský. Jsme-li trpěliví, laskaví, ochotní se učit a umíme si vybrat dobrého učitele, máme vyhráno. Pokud jsme vznětliví, máme-li velké ambice, potřebujeme si léčit komplexy či uplatňujeme-li nezdravou ctižádost prostřednictvím našeho pejska, necvičme a už vůbec ne s hovawartem.

Pokud je naším cílem cvičit psa, vyberme si, co budeme s naším pejskem cvičit, informujme se na vhodná cvičiště, zvolme si vhodného instruktora. Ti zkušenější z našeho klubu ochotně každému s výběrem pomohou. Pak už vše záleží na naší píli, schopnosti poznat dobře svého psa, být mu dobrým učitelem a samozřejmě na vlohách psa samotného.

Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky